Partery Hellwiga
Partery Hellwiga

Partery Hellwiga

ul. Braci Raczyńskich, Ciechocinek

Krótko przed wybuchem II wojny światowej do Ciechocinka przyjechał Zygmunt Hellwig, znany w Polsce architekt-ogrodnik. Mówiono o nim, że jest autorem żywych, zielonych dzieł sztuki. Takie też miał za zadanie stworzyć w Ciechocinku. To on był pomysłodawcą zagospodarowania terenów spacerowych, ciągnących się wzdłuż ul. Nieszawskiej w Ciechocinku.

PARTERY HELLWIGA KAMERA NA ŻYWO

Fontanna przy Parterach Hellwiga

Miejsce to, nazwane na cześć autora Parterami Hellwiga, jest ozdobione kobiercami kwiatowymi. Uwagę przykuwa fontanna znajdująca się w sąsiedztwie. Z racji swej lokalizacji, przy Szpitalu Nr 1, przy słynnym ciechocińskim deptaku, szybko zyskała nazwę: Fontanna na Parterach Hellwiga.

Dzisiaj fontanna, która w tym miejscu pojawiła się w 2011 roku, stanowi jedną z najnowszych atrakcji turystycznej mapy Ciechocinka. W zamkniętym obiegu znajduje się 7 metrów sześciennych wody. Z centralnej części konstrukcji jakby wydobywa się potężny kielich. Jego wysokość można porównać do przeciętnego wzrostu człowieka. Wokół fontanny znajduje się 64 strumieni wody oraz 8 spiętrzonych strumieni wzbijających się pionowo, w stronę nieba.

Fontanna na Parterach Hellwiga, czynna wiosną i latem, to ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców Ciechocinka, kuracjuszy, przebywających w tutejszych uzdrowiskach i sanatoriach oraz turystów, którzy – chcąc zrobić sobie krótką przerwę w zwiedzaniu miasta – postanowili usiąść na ławce przy ciechocińskim deptaku.

Fontanna na Parterach Hellwiga jest sterowana za pomocą komputera. To rozwiązanie pozwala natomiast tworzyć spektakularne widoki. W tych swoistych przedstawieniach główne role grają woda oraz światło. Co kilkanaście minut zmienia się sposób wyrzucania wody. Wieczorem zaś towarzyszy temu pokaz światła. Wówczas fontanna świeci co chwilę innymi kolorami. Nawet bez wychodzenia z domu można podziwiać tę fontannę wraz z otoczeniem, ponieważ obraz jest transmitowany online.