Festiwal Romów
Festiwal Romów

Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów

wyjątkowe widowisko dla miłośników kultury cygańskiej

Od niemal 25 lat, Ciechocinek na kilka dni stawał się stolicą kultury i muzyki romskiej. Wszystko przez odbywający się cyklicznie Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów. Obecnie jego organizacja w Ciechocinku jest wstrzymana.

Festiwal Romów wymyślił, promował i prowadził Don Vasyl Szmidt, niestrudzony propagator romskich zwyczajów i muzyki. Dzięki niemu co roku na Stadion Miejski przy ul. Tężniowej 6 w Ciechocinku zjeżdżała czołówka twórców i wykonawców romskich z całego świata. Byli tu m.in. Sara Textiera, Dusi Bend, Monika Bagarova, Cygańscy Książęta, Balkan Express Band, Terme Roma, Teatr Rada, Dziani (też jako prowadzący).

Koncerty współprowadziła Anna Popek z Telewizji Polskiej. W jednym z wywiadów pochwaliła się, że Romowie zaakceptowali ją i nazywają siostrą. Gwiazda nie wyobraża sobie, by nie przyjechać do Ciechocinka na festiwal. Bo podobnie jak wykonawcom – Don Vasylowi trudno odmówić. To nie tyko poeta, muzyk i kompozytor, ale również animator kultury. Za zasługi na tym polu został odznaczony m.in. medalem Gloria Artis.

O tym, że muzyka i kultura romska cieszą się zainteresowaniem, świadczy fakt, że od lat koncert galowy festiwalu popularnie nazywany jako “festiwal muzyki cygańskiej” transmitowała Telewizja Polska, a widownia, którą wydarzenie gromadziła przed telewizorami, przekraczała 3 miliony. Prawda taka, że Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów znacznie lepiej ogląda się bezpośrednio, będąc uczestnikiem dwudniowych zwykle wydarzeń. Bo impreza to nie tylko występy na scenie i muzyka do późnej nocy. To także okazja do poznania romskich zwyczajów i kultury, które mimo że Romowie są grupą etniczną żyjąca w Polsce od wieków – są ciągle mało znane, a ich postrzeganie obciążone jest krzywdzącymi stereotypami.

Impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem widzów. Grupowe rezerwacje, napływające z całej Polski, to raczej standard niż wyjątek. Jeśli ktoś chciał przyjechać do Ciechocinka na cały festiwal albo połączyć dłuższy wypoczynek w kurorcie z festiwalem, musiał zarezerwować nie tylko bilety (te są względnie tanie, miejsca stojące – a przecież przy takiej muzyce trudno usiedzieć – kosztowały około 40 złotych), ale i noclegi.

Ciechocinek jest bowiem oblegany przez cały rok nie tylko przez kuracjuszy. W dniach festiwalowych znalezienie noclegów w takich markowych miejscach, jak np. Hotel Amazonka Conference and Spa w Ciechocinku, mogło okazać się niemożliwe. Dlatego zaraz po ogłoszeniu daty Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Kultury Romów, warto było przystąpić do rezerwacji miejsc noclegowych. Im później się to zrobiło, tym mniejsza szansa była na znalezienie atrakcyjnych noclegów w adekwatnej cenie. A taki pobyt, jak w hotelu “Amazonka”, położonym w malowniczym plenerze, pozwałał uczestnikom festiwalu odpocząć między koncertami.

Kiedy odbędzie się festiwal Romów w Ciechocinku?

Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów w Ciechocinku pod patronatem Króla Romów Henryka Nudziu Kozłowskiego nie odbędzie się. Wydarzenie zostało odwołane bezterminowo.

Gdzie odbywał się festiwal Romów w Ciechocinku?

Stadion Miejski w Ciechocinku, ul. Tężniowa 6 to miejsce, które na dwa dni stawało się sceną na której pojawiali się artyści występujący na XXIV Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Kultury Romów w Ciechocinku.

Festiwal Romów (noclegi)

oferta hotelu Amazonka Conference & SPA obejmowała:
 • nocleg w niewielkiej odległości od miejsca festiwalu
 • śniadanie w formie bufetu w cenie pobytu
 • monitorowany parking w cenie pobytu
 • szerokopasmowy internet (wifi) w cenie pobytu
 • koncert muzyki na żywo na hotelowym patio
 • specjalną ofertę na zabiegi SPA
Zarezerwuj

54 230 01 00

XXIV MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL PIOSENKI I KULTURY ROMÓW

Poznaj najważniejsze atuty:
 • spektakularne widowisko,
 • spotkanie z inną kulturą,
 • wyjątkowe stroje,
 • zapierające dech pokazy świetlne,
 • nietypowe instrumenty,
 • bezpośredni kontakt.

Festiwal Romów

Pokój jednoosobowy – brak oferty
Pokój dwuosobowy (standard) – brak oferty
 Pokój dwuosobowy (deluxe) – brak oferty
 Apartament – brak oferty
Bungalow (4 osoby) – brak oferty

Zarezerwuj

54 230 01 00

festiwal romów - Festiwal Romów

Hotel Amazonka Conference & SPA

Hotel Amazonka to znacznie więcej, niż doskonałe miejsce na nocleg. Hotel położony jest na terenie uzdrowiska Ciechocinek, na wschodnim skraju Parku Zdrojowego. Z hotelu jest zaledwie parę minut spacerem od najsławniejszych w Europie tężni solankowych. Ich działanie znane jest od blisko 200 lat.  Ciechocinek to miasto, które żyje cały rok i przyciąga ludzi w każdym wieku z uwagi na swój wyjątkowy mikroklimat. Nie bez powodu jest odwiedzany przez tysiące osób miesięcznie nie tylko z Polski, ale też z całego Świata.

Hotel Amazonka to czterogwiazdkowy obiekt, który pozwoli odetchnąć Tobie od stresów dnia codziennego za sprawą profesjonalnych zabiegów wykonywanych przez wykwalifikowaną kardę kosmetologów i fizjoterapeutów, wybornej kuchni o której smak każdego dnia dba szef kuchni ? Radosław Danielak oraz oczywiście za sprawą komfortowych pokoi, które wyposażone we wszystko co potrzebne sprawią, że pobyt będzie niezapomniany!

festiwal romów - Festiwal Romów

Poznaj naszego Szefa Kuchni!

To on skomponował z myślą o Gościach autorskie menu oparte o tradycyjną kuchnię kujawską.

Dowiedz się więcej

festiwal romów - Festiwal Romów
Bez względu na to, czy zechcecie odwiedzić nas na dłużej czy tylko spędzić miły weekend w Ciechocinku ? zapewniamy, że atrakcji nie zabraknie!
Poznaj opinie naszych Gości:

Jak dojechać


Należy postępować zgodnie ze wskazówkami dojazdu do Hotelu Amazonka Conference & SPA od centrum miasta
1,7 km
Od centrum Ciechocinka
1,6 km
Od Tężni