Atrakcje

Atrakcje Ciechocinka

odkryj Ciechocinek

Ciechocinek posiada wiele atrakcji turystycznych ze względu na swoją wyjątkową historię, unikatowe położenie oraz niepowtarzalny mikroklimat. Z uwagi, że w okresie rozbiorów Polski miasta bogate w złoża soli jak Wieliczka i Bochnia znalazły się pod zaborem austryjackim źródła solankowe Ciechocinka zwróciły uwagę Stanisława Staszica, który był prawą ręką Ministra Skarbu Królestwa Polskiego. Wtedy właśnie powstał projekt pozyskiwania soli ze źródeł solankowych. To za sprawą jego decyzji Ciechocinek posiada działające do dzisiaj tężnie solankowe! Tylko tutaj zobaczysz wyjątkowe dywany kwiatowe, znaną w całej Polsce fontannę “Jaś i Małgosia“.  Informacje na temat ich historii, godzin otwarcia oraz cen biletów wstępu znajdziesz poniżej. Gotowa do wydruku mapa atrakcji turystycznych Ciechocinka dostępna jest to pobrania tutaj


Ciechocinek

To trzeba zobaczyć


Ciechocinek

informacje ogólne

Ciechocinek jest miastem o charakterze uzdrowiskowym. W mieście praktycznie nie ma przemysłu, znajdują się tu m.in. szpitale uzdrowiskowe, sanatoria, prewentorium, ośrodki wypoczynkowe (wczasowo-turystyczne), zakłady przyrodolecznicze, pijalnia wód mineralnych, hotele, restauracje, warzelnia soli. Część uzdrowiskowa bogata jest w zieleń parków, skwerów, kwietników i dywanów kwiatowych. Co roku przyjeżdża wielu kuracjuszy i turystów (52 tys. w 1980 r., 185 tys. w 2017 r.). Podstawą rozwoju są wody lecznicze: chlorkowo-sodowe, bromkowe, jodkowe, żelaziste, borowe, które pochodzą z licznych na tym terenie źródeł solankowych. Leczy się tutaj choroby narządów ruchu, reumatyczne, ortopedyczno-urazowe, kobiece, układu oddechowego, nerwowego i krążenia.

Dzięki bogactwu naturalnemu Ciechocinek stał się jedną z bardziej znanych miejscowości uzdrowiskowych w Polsce i Europie. Obecnie w mieście znajduje się kilkanaście zakładów lecznictwa uzdrowiskowego. Przykładem obiektu uzdrowiskowego z własną bazą zabiegową, w której wykorzystuje się surowce naturalne jest Hotel Amazonka Conference & SPA. W północnej części uzdrowiska znajduje się Park Zdrojowy, założony w latach 1875 – 1876 w stylu krajobrazowym z licznymi gatunkami drzew i krzewów (także egzotycznymi) jego projektantem i twórcą był Hipolit Cybulski. Ciechocinek posiada również oryginalny rezerwat florystyczny – stanowisko słonorośli (m.in. soliród zielny, mlecznik nadmorski, aster solny) ujęte od 1962 roku w 1,88 ha rezerwatu Ciechocinek w pobliżu tężni III.


Nazwa Ciechocinek?

Pochodzenie nazwy miejscowości nie jest jednoznaczne. Istnieje kilka teorii na ten temat: Pierwsza wywodzi je od słowiańskiego imienia założyciela – Ciechoty. Druga od zdrobnienia nazwy starej wsi Ciechocin leżącej nad rzeką Drwęcą, której mieszkańcy mieli się podobno osiedlić się na terenie obecnego uzdrowiska i nazwali swoje nowe osiedle od zdrobnienia rodzinnej wsi. Istnieje również lokalna legenda o Ciechu i Cinie – zakochanych, którzy mieli dać nazwę miejscowości. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1379 roku – Ciechocino. Nazwa Ciechocinek po raz pierwszy pojawiła się w 1520 roku.

Historia Ciechocinka
Poznaj historię Ciechocinka

Noclegi Ciechocinek

Hotel Amazonka to znacznie więcej, niż doskonałe miejsce na nocleg. Hotel położony jest na terenie uzdrowiska Ciechocinek, na wschodnim skraju Parku Zdrojowego. Z hotelu jest zaledwie parę minut spacerem od najsławniejszych w Europie tężni solankowych. Ich działanie znane jest od blisko 200 lat. Ciechocinek to miasto, które żyje cały rok i przyciąga ludzi w każdym wieku z uwagi na swój wyjątkowy mikroklimat. Nie bez powodu jest odwiedzany przez tysiące osób miesięcznie nie tylko z Polski, ale też z całego Świata.

Hotel Amazonka to czterogwiazdkowy obiekt, który pozwoli odetchnąć Tobie od stresów dnia codziennego za sprawą profesjonalnych zabiegów wykonywanych przez wykwalifikowaną kardę kosmetologów i fizjoterapeutów, wybornej kuchni o której smak każdego dnia dba szef kuchni – Radosław Danielak oraz oczywiście za sprawą komfortowych pokoi, które wyposażone we wszystko co potrzebne sprawią, że pobyt będzie niezapomniany!