Zabytkowa Warzelnia Soli
Zabytkowa Warzelnia Soli

Warzelnia Soli

ul. Solna 6, Ciechocinek

Prostą drogą Traktu Solnego, idąc od tężni, można dojść do Warzelni Soli, znajdującej się przy – jakże by inaczej ? ul. Solnej w Ciechocinku (obok hotelu Amazonka Conference & SPA). Ona, razem z fontanną ?Grzybek?, tężniami oraz parkami Tężniowym i Zdrojowym tworzą kompleks zabytków. Drugiego takiego nie ma w Europie.

Zabytkowa Warzelnia Soli

Warzelnia Soli w Ciechocinku to najstarszy w Polsce, zarazem nadal działający, zakład przemysłowy oraz największa w Europie czynna fabryka o technologii przedindustrialnej. Budowa Warzelni Soli w Ciechocinku rozpoczęła się w 1824 roku. Produkcja miała szybko wystartować, ale historia potoczyła się inaczej. Wybuch Powstania Listopadowego spowodował opóźnienie otwarcia zakładu. Produkcja ruszyła w 1832 roku. Od prawie dwóch wieków w Warzelni Soli w Ciechocinku produkuje się sól spożywczą i jej pochodne. Te pochodne to przede wszystkim proszek, występujący pod nazwą Ciechociński Szlam leczniczy, oraz roztwór, znany jako Ciechociński Ług leczniczy. Oba naturalne medykamenty są popularne nie tylko wśród kuracjuszy, którzy przybyli do Ciechocinka i korzystają z zabiegów leczniczych, w tym kąpieli i okładów z dodatkiem szlamu albo ługu.

Warzelnia Soli Ciechocinek

W części Warzelni Soli znajduje się muzeum, a w nim ? wszystko to, co z ciechocińską solą i jej wytwarzaniem jest związane. Można tutaj także poznać historię uzdrowisk oraz zobaczyć sprzęty do rehabilitacji, wykorzystywane w XIX wieku. Na uwagę zasługują m.in. aparaty gimnastyczne, zaprojektowane przez szwedzkiego lekarza ortopedę, Gustava Zandera. Te urządzenia już samym swoim widokiem wprawiłyby w osłupienie osoby, dzisiaj trenujące w siłowniach czy klubach fitness. Już wtedy jednak były uznawane za cud techniki i służyły do ćwiczeń ruchowych, wzmocnienia kręgosłupa i usprawnienia mięśni.