atrakcje ciechocinka

Zespól tężni solankowych w Ciechocinku

Tężnie solankowe

Największa w Europie tego typu budowla drewniana. Najpopularniejsza atrakcja Ciechocinka i jego niezaprzeczalny symbol. Dzięki tworzącemu się wokół tężni obfitującemu w jod mikroklimatowi są one celem wielu szukających zdrowia turystów. Od 2017 wpisane są ona na listę Pomników Historii. W roku 1830 na terenie Słońska wybudowano warzelnię soli, natomiast w latach 1824-1833 pobudowano dwie pierwsze tężnie, a w 1859 r. trzecią, które stały się zakładem produkującym sól na skalę przemysłową. Data przełomową w historii Ciechocinka był rok 1836, kiedy w miejscowym zajeździe zainstalowano cztery miedziane wanny lecznicze. Z solankowych kąpieli skorzystało wtedy 120 osób. Dało to początek Zakładowi Zdrojowemu, który był zalążkiem uzdrowiska. Od tego roku miasto zaczyna zyskiwać sławę jako uzdrowisko. 

Tężnia numer I o długości 648 metrów, pojemności 5000-5800 m3 i tężnia numer II o długości 719 metrów, pojemności ok. 6000-6300 m3 zbudowane zostały w latach 1824-1828, tężnia numer III o długości 333 metrów, pojemności ok. 2900 m3 powstała w 1859. Podstawę tężni stanowią wbite w ziemię dębowe pale w liczbie około 7000, na których umieszczono świerkowo-sosnową konstrukcję wypełnioną tarniną, po której spływa solanka. Ustawione w kształcie podkowy o łącznej długości 1741,5 metrów i każda o wysokości 15,8 metrów. Solanka o stężeniu 5,8% pompowana jest ze źródła nr 11 (tzw. fontanna Grzybek) z głębokości 414,58 m i wtłaczana na szczyt tężni do specjalnych korytek. Dalej solanka przesącza się po ścianach tężni po tarninie i pod wpływem wiatru i słońca paruje, tworząc mikroklimat obfitujący w jod, sód, chlor, brom, dzięki czemu powstało tu naturalne, lecznicze inhalatorium. Tężnie stanowią drugi etap w procesie produkcji soli gdzie następuje stopniowe zwiększanie stężenia solanki. Najmniejsze stężenie jest na tężni nr I (9%), tężnia nr III (16%) a największe na tężni nr II (30%), stąd solanka rurociągami płynie do warzelni soli (trzeci etap produkcji soli) gdzie produkowana jest sól, szlam i ług leczniczy. Pierwszym etapem w procesie produkcji soli jest pompowanie solanki ze źródła nr 11 – „Fontanna Grzybek„. Tężnie działają również niczym gigantyczny filtr powietrza. W 1996 roku w szlamie i soli z tężni w Ciechocinku wykryto radioaktywne izotopy cezu (Cs-134 i Cs-137) pochodzące z katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu (1986), jednak ich stężenie w tych produktach nie stanowiło zagrożenia dla zdrowia ludzi.

Tężnie Ciechocinek

Zespół tężni solankowych w Ciechocinku

Zespół tężni solankowych w Ciechocinku, będący unikatowym zabytkiem w skali europejskiej, stanowi wyjątkowe połączenie historii, turystyki i terapii leczniczej. Zaprojektowane przez profesora Jakuba Graffa, tężnie powstały w XIX wieku, z pierwszymi dwoma ukończonymi w latach 1824-1828, a trzecią w 1859 roku. Konstrukcje te, zbudowane z drewna i tarniny, stoją na dębowych palach, tworząc największą tego typu drewnianą konstrukcję w Europie. Wokół nich wytworzył się specyficzny mikroklimat, bogaty w jod i inne mikroelementy, porównywalny z tym nad morzem.

Terapeutyczne właściwości tężni, wykorzystywane w inhalacjach solankowych, znajdują zastosowanie w leczeniu wielu dolegliwości. Inhalacje te korzystnie wpływają na drogi oddechowe, alergie, nadciśnienie tętnicze, a także wspierają regenerację błony śluzowej górnych dróg oddechowych. 

Zespół tężni w Ciechocinku, wpisany na listę Pomników Historii, jest również znaczącym punktem turystycznym. Tężnie, ustawione w kształt podkowy, tworzą imponującą wizualnie strukturę, przyciągającą licznych odwiedzających. Urozmaiceniem oferty turystycznej są również inne atrakcje, jak Teatr Letni, Zegar Kwiatowy, Park Zdrojowy, Muszla Koncertowa, Galeria Staroci, Kompleks Basenowy oraz Grota Solankowa, każda z nich dodając do kurortu swoistego uroku.

Renowacja i modernizacja tężni, wspierana funduszami europejskimi, podkreśla ich znaczenie zarówno historyczne, jak i współczesne, zwiększając ich atrakcyjność turystyczną oraz terapeutyczną. Tężnie w Ciechocinku, będące zarówno świadectwem historycznego dziedzictwa, jak i nowoczesnym centrum leczniczym, pozostają jednym z najbardziej charakterystycznych i cenionych obiektów w Polsce.

Cennik biletów na tężnie w Ciechocinku

Gdzie są tężnie w Ciechocinku?

Godziny Otwarcia tężni solankowych