Kościół Świętych Apostołów
Kościół Świętych Apostołów

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła

ul. Wojska Polskiego 1, Ciechocinek

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Ciechocinku to kolegiata. Gwoli wyjaśnienia: kolegiata bywa błędnie utożsamiana z katedrą. Katedra to natomiast kościół, będący siedzibą biskupa w danej diecezji, a duchowni tutaj to kanonicy. W kolegiacie też istnieje kolegium kanoników, lecz w tym kościele nie rezyduje biskup.

kościół ciechocinek - Kościół Świętych Apostołów

Parafia Ciechocinek

Początki parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Ciechocinku sięgają XVI wieku i parafii słońskiej pod tym właśnie wezwaniem. Wtedy Ciechocinek był jeszcze małą, nikomu nieznaną wsią. Kościół na terenie tejże wsi budowano przez 11 lat, do 1884 roku. Pochodzący z Warszawy architekt Edward Cichocki zaprojektował świątynię w stylu neogotyckim. W ołtarzu głównym umieszczono obraz Przemienienia Pańskiego, w ołtarzu północnym stanęła figura św. Antoniego, w południowym ? Matki Boskiej Łaskawej, zaś a na zasuwie zawieszono obraz Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Podczas I i II wojny światowej oraz okupacji kościół ucierpiał. Ominęło go wprawdzie bombardowanie, lecz Niemcy ukradli nawet blachę z jednej z wież oraz jeden z dzwonów. Dzięki księżom, w tej parafii posługującym, oraz mieszkańcom, kościół został odbudowany.

W drugiej połowie lat 80-tych XX wieku rozbudowano świątynię, gdyż obecna nie mieściła już mieszkańców rozrastającego się miasta oraz coraz liczniej przybywających tu kuracjuszy. W wyniku rozbudowy Kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Ciechocinku powstał tzw. kościół dolny, czyli kaplica w podziemiu. Kolegiata ciechocińska liczy 9500 parafian, a nawet drugie tyle kuracjuszy co miesiąc odwiedza tę zabytkową świątynię. Ciekawostką jest fakt, że bardzo wiele osób z regionu i Polski zawiera w tej świątyni sakrament ślubu – przemawia za tym wyjątkowa architektura oraz doskonała oferta weselna w pobliskim lokalu.

Msze święte

Dzień powszedni

 •  7:00
 • 16:00
 • 18:00

Niedziela

 • 7:00
 • 8:30
 • 10:00 (dla kuracjuszy)
 • 11:30 (dla dzieci)
 • 13:00
 • 16:00
 • 18:00

Kancelaria parafialna

Poniedziałek ? Piątek:

 • 9:00 ? 11:00
 • 17:00 ? 18:00

Sobota: ?

 • 9:00 ? 11:00

Telefon do kancelarii:
|518 ? 014 ? 702


Ślub w Ciechocinku?

Doskonałe miejsce na zawarcie związku małżeńskiego

Ślub kościelny dla wielu osób jest magiczną i podniosłą uroczystością. Dzień, w którym odbywa się ceremonia, powinien być niezapomniany i wyjątkowy. Często jednak towarzyszy nam wtedy stres, dlatego warto, aby ceremonia ślubna, następnie wesele odbyło się w nieprzypadkowym miejscu.

Dopełniając formalności związanych ze ślubem kościelnym, mamy obowiązek, między innymi, uczęszczać na nauki przedmałżeńskie. W ich ramach często poświęca się trochę czasu na omówienie przebiegu ceremonii, warto jednak wcześniej przyswoić sobie dokładnie wszystkie elementy uroczystości, by w dniu ślubu uniknąć stresu i dodatkowych nerwów.

parafia Ciechocinek

Tak może wyglądać Twoje wesele
(autentyczne zdjęcia z wesel w Ciechocinku)

Wesele w Ciechocinku?

Wyśmienity lokal weselny znajduje się w Ciechocinku

Pragniesz, aby Wasze wesele było wyjątkowe jak Wy? Szukasz lokalu, który spełni Wasze najbardziej wymyślne oczekiwania? Doskonale trafiliście. Hotel Amazonka Conference & SPA w Ciechocinku bez problemu sprosta wszystkim wymaganiom! W zależności jak liczne będzie Wasze przyjęcie weselne dysponujemy kilkoma salami. Pierwsza sala weselna doskonale sprawdzi się przy uroczystościach do 100 osób. Druga zaś bez problemu pomieści nawet 240 Gości weselnych.  Poznaj szczegóły oferty “Wesele w Ciechocinku

Spotkajmy się i omówmy Wasze wesele

Wiemy, że przed tym ważnym w życiu dniem macie pełno pytań. Chętnie na wszystkie odpowiemy! Zadzwońcie lub napiszcie bezpośrednio do naszych konsultantów weselnych w celu umówienia spotkania. Są do Państwa dyspozycji 7 dni w tygodniu (po uprzednim ustaleniu terminu).

Doradcy weselni

Hotelu Amazonka Conference & SPA

tel. 54 230 01 20 lub 723 683 632
mail. weselemarzen@hotelamazonka.pl

kościół ciechocinek - Kościół Świętych Apostołów