Ile włożyć do koperty na wesele? Ile powinno być w kopercie ślubnej?
Ile włożyć do koperty na wesele? Ile powinno być w kopercie ślubnej?

Ile włożyć do koperty na wesele?

Ile powinno być w kopercie ślubnej?

Prezentem, najczęściej otrzymywanym przez parę młodą, są pieniądze. I często też przez nią najmilej widzianym, gdyż to podarunek uniwersalny. Koperta z gotówką zawsze trafia w gust nowożeńców. Niektórzy zaproszeni na ślub i wesele mają jednak dylemat: ile do tej koperty włożyć.

Ręczniki, obrusy, pościele, sztućce, kryształy, młynki do kawy i farelki (dla niewtajemniczonych: grzejniki przenośne w wersji mini) ? te prezenty biły rekordy popularności w latach 70- i 80-tych.

Mało kto ofiarował wtedy gotówkę młodej parze. Czasy się zmieniły. Teraz prezentem, jaki państwo młodzi otrzymują najczęściej, jest gotówka, ewentualnie czek.

ile włożyć do koperty na wesele - Ile włożyć do koperty na wesele? Ile powinno być w kopercie ślubnej?

Od pary gości dla pary młodej
W roku 2000, milenijnym, państwo młodzi dostawali średnio 250 złotych od pary. Po 20 latach stawki są wyższe, podwoiły się. Obecnie młode pary otrzymują od gości (od pary) po około 800 zł. Przyjmuje się bowiem, że przeciętna kwota od każdej zaproszonej osoby to właśnie 400 zł, za tzw. talerzyk, a więc za każde zajęte miejsce przy weselnym stole, opłacone przez parę młodą.

Ta kwota nie obowiązuje każdego. Istnieje swoisty niepisany cennik ślubny. Im bliżsi krewni, tym na wyższą kwotę mogą od nich liczyć pani młoda oraz pan młody. Przykładowo: kto wybiera się na ślub chrześniaczki lub chrześniaka, powinien okazać hojność. Chrzestna lub chrzestny, bez względu na to, czy na ślubie i weselu pokazują się z osobami towarzyszącymi, czy nie, to w elegancką kopertę wkładają około 2000 zł. Nieco mniej, bo jakieś 1500 zł, parze młodej wręcza świadek albo świadkowa, niezależnie od tego, czy na ceremonii pojawiają się sami, czy z partnerami.

W tym przypadku kwota może ulec zmniejszeniu o 300-500 zł, jeśli świadkowie partycypowali wcześniej w kosztach przygotowania wieczoru panieńskiego i kawalerskiego. Rodzeństwo pary młodej przekazuje średnio 1000 zł. Kuzynostwo, wujostwo oraz dziadkowie wkładają do ślubnej koperty przeważnie 500 zł. Koleżanki i koledzy, choćby z pracy czy z lat dzieciństwa albo czasów szkolnych, ofiarują standardowo 400 zł.

Liczy się obecność, nie pieniądz!
Jeżeli wesele trwa 2 dni, czyli goście zostają również na poprawinach, to kwoty, przekazywane parze młodej, niejako automatycznie wzrastają o 300-500 zł.

Co najważniejsze: państwo młodzi nie liczą na pieniądze, ale na obecność każdego zaproszonego gościa na ślubie i weselu. W tym jednym z najważniejszych dla nich dniu zależy im przecież na towarzystwie bliskich osób, a nie na tym, jak grubą kopertę od tych osób otrzymają.


Wesele w hotelu? Tylko w hotelu Amazonka

Pragniesz, aby Wasze wesele było wyjątkowe jak Wy? Szukasz lokalu, który spełni Wasze najbardziej wymyślne oczekiwania? Doskonale trafiliście. Hotel Amazonka Conference & SPA w Ciechocinku bez problemu sprosta wszystkim wymaganiom! W zależności jak liczne będzie Wasze przyjęcie weselne dysponujemy kilkoma salami. Pierwsza sala weselna doskonale sprawdzi się przy uroczystościach do 100 osób. Druga zaś bez problemu pomieści nawet 240 Gości weselnych. Pozostałe idealnie nadadzą się na mniejsze uroczystości do 30 osób.


Spotkajmy się i omówmy Wasze wesele

Wiemy, że przed tym ważnym w życiu dniem macie pełno pytań. Chętnie na wszystkie odpowiemy! Zadzwońcie lub napiszcie bezpośrednio do naszych konsultantów weselnych w celu umówienia spotkania. Są do Państwa dyspozycji 7 dni w tygodniu (po uprzednim ustaleniu terminu).

Doradcy weselni Hotelu Amazonka Conference & SPA

tel. 54 230 01 20 lub 723 683 632 mail. weselemarzen@hotelamazonka.pl

ile włożyć do koperty na wesele - Ile włożyć do koperty na wesele? Ile powinno być w kopercie ślubnej?