Fontanna Jaś i Małgosia
Fontanna Jaś i Małgosia

Fontanna Jaś i Małgosia

ul. Traugutta, Ciechocinek

Każdy zna bajkę ?Jaś i Małgosia?. Niech więc zobaczy fontannę z bohaterami tejże bajki. Gipsowa Fontanna ?Jaś i Małgosia? stoi przy ul. Zdrojowej, w centrum Parku Zdrojowego, na środku głównej alei spacerowej. Uroczą postać dziewczynki i równie uroczą postać chłopczyka w tym miejscu można podziwiać od 1927 roku. Wcześniej Fontanna ?Jaś i Małgosia? w Ciechocinku znajdowała się w pobliżu Teatru Letniego.

ciechocinek - Fontanna Jaś i Małgosia

Stwierdzono jednak, że Park Zdrojowy, pełen drzew, będzie stanowił dla niej lepsze miejsce. To w nawiązaniu do bajki ?Jaś i Małgosia?. Tytułowi bohaterowie w lesie zostali opuszczeni przez ojca. Dalej jest już inaczej: w bajce rodzeństwo spotkało złą czarownicę, natomiast w ciechocińskim Parku Zdrojowym, do którego niejako dzieci się przeprowadziły, na co dzień spotykają samych dobrych ludzi. Już na początku XX wieku Fontanna ?Jaś i Małgosia? przyciągała rzesze kuracjuszy oraz turystów, chcących zrobić sobie zdjęcie na jej tle. Tak jest do teraz.

Z Fontanną ?Jaś i Małgosia? wiąże się współczesna opowiastka. Po Ciechocinku chodziła para bezdomnych. Okoliczni mieszkańcy nazwali ją Jasiem i Małgosią, bo nietypowa para często pojawiała się nieopodal bajkowej fontanny. To byli mili, spokojni ludzie. Gdy po paru miesiącach bezdomna kobieta i mężczyzna nagle zniknęli, mieszkańcy jeszcze długi czas zaglądali w miejsce, gdzie stoi Fontanna ?Jaś i Małgosia? z nadzieją, że znowu zobaczą parę. Tak się jednak nie stało.

Wiadomo, że gipsowa fontanna przeszła kilka remontów. Bajkowa para wygląda niemal identycznie (chociaż stroje dzieci nabrały kolorów, których nie miały przed wojną). Bystre oko jednak zauważy, że parasol, trzymany przez Jasia i Małgosię, ma inny kształt niż parasol na fotografiach zrobionych przed I wojną światową.