Fontanna "Grzybek"
Fontanna "Grzybek"

Fontanna “Grzybek”

ul. Zdrojowa 1, Ciechocinek

Fontanna “Grzybek” przy ul. Zdrojowej, w samym centrum Ciechocinka, stanowi symbol uzdrowisk działających w tym mieście. To fontanna, która spełnia nie tylko rolę ozdoby. Otóż Fontanna “Grzybek” w Ciechocinku posiada też walor użytkowy.

Fontanna Grzybek - Fontanna "Grzybek"

Jest elementem ciągu wykorzystywanego do produkcji soli. To znaczy: jest ona zakończeniem głębokiego na 415 metrów źródła (to źródło nr 11), z którego solanka jest kierowana na pobliskie tężnie. Fontannę ?Grzybek? traktuje się ponadto jako naturalne inhalatorium, a chyba każdemu wiadomo, że inhalacje to dobrodziejstwo dla naszych dróg oddechowych.

Ciechocińska fontanna Grzybek to kawałek historii. Pochodzi z okresu XX-lecia międzywojennego. Fontannę zaprojektował architekt Jerzy Raczyński. Był wtedy 1926 rok. Zarówno architekt, jak i jego ojciec oraz dziadek byli związani z Ciechocinkiem. Marian Raczyński, ojciec projektanta, był dyrektorem tutejszego Zakładu Zdrojowego, a dziadek, Bolesław, został pierwszym dyrektorem Zakładu Wód Mineralnych w Ciechocinku.

Czas nie obchodził się łaskawie z Fontanną “Grzybek”. Była ona wielokrotnie remontowana już po wojnie. Ostatni raz solidnemu zniszczeniu uległa w 2018 roku. Wówczas czasza fontanny pękła na pół. Tym razem nie zawinił ani czas, ani pogoda, ani wandale nie przyczynili się do tego. Okazało się, że drgania, wywoływane przez przejeżdżające samochody, doprowadziły do zawalenia się fontanny. Naprawa budowli nie była możliwa. Jedynym rozwiązaniem była odbudowa.
W 2019 roku Fontanna “Grzybek” znowu prezentuje się w pełnej krasie. Jej obecny wygląd został zaczerpnięty z projektu pochodzącego z 1962 roku.