Dworek Prezydenta RP
Dworek Prezydenta RP

Dworek Prezydenta RP

ul. Leśna 1, Ciechocinek

Dworek Prezydenta RP w Ciechocinku to centrum reprezentacyjno-konferencyjne, które pozostaje w pełnej dyspozycji Prezydenta RP. Znajdujące się na terenie Ciechocinka przy ul. Leśnej 1 jest zarządzane przez Kancelarię Prezydenta RP.

Dworek Prezydenta RP w Ciechocinku

Odpowiadając na życzenia Prezydenta RP Ignacego Mościckiego, w połowie lat trzydziestych XX wieku władze Ciechocinka wybudowały na potrzeby głowy państwa rezydencję wypoczynkową na obrzeżu miasta przy ul. Leśnej 1. Sam prezydent nigdy jednak nie odwiedził tego obiektu. Do wybuchu wojny korzystali z niego wysocy rangą urzędnicy publiczni. W okresie II wojny światowej budynek był siedzibą Gestapo.

Krótko obiekt był w gestii kancelarii Prezydenta Bolesława Bieruta, a następnie do 1956 zarządzała nim Kancelaria Rady Państwa PRL. Później, do roku 1967, nieruchomość była siedzibą Ośrodka Badawczo-Naukowego Kliniki Laryngologii Akademii Medycznej w Warszawie. W kolejnych dekadach znajdowała się w zarządzie różnych jednostek administracji terytorialnej, by na koniec do 2001 służyć jako obiekt przedszkolny. W 2001 miasto Ciechocinek przekazało go Kancelarii Prezydenta RP, która w latach 2001–2003 przeprowadziła remont kapitalny kompleksu. 2 maja 2003 został on oddany do użytku jako ośrodek informacyjno-edukacyjny Kancelarii Prezydenta RP. Od 2013 znajduje się tam ogólnodostępna wystawa dotycząca roli głowy państwa polskiego.